Yazı

Diskaro

Diskaro, Diskli Tırmık


Çiftçinin olmazsa olmaz toprak işleme sırasında en fazla kullandığı toprak işleme aletlerinden birisidir. Toprak, pullukla sürüldükten sonra diskli tırmık kesekleri parçalar ve tarla yüzeyini düzelterek iyi bir tohum yatağı hazırlar.


Diskaronun Kullanım Alanları


Tarla ve bahçelerde kullanılır. Tarlada tohum yatağı hazırlamak için keseklerin ve yabancı otların parçalanmasında ve toprağın karıştırılmasında kullanılır.
Işleme sırasındatoprağın  havalandırarak bitkinin ihtiyacı olan havanın köklere ulaşmasını sağlar.  Hayvansal ve kimyasal gübre çeşitlerinin toprağa karıştırılarak gübrenin fermente olmasını sağlar. 
Bahçelerde yabancı otların , keseklerin parçalanıp toprakla karıştırılmasında ve toprağın havalandırılmasında kullanılır.
Tarla gurubu dıskarolarda tohum yatağı hazırlamada  disk çapı küçük çekili tekerlekli yada çekili askılı X tipi ve V tipi dıskarolarkullanılır. pulluktan sonra kesekleri parçalamak , tohum Yatağı hazırlamak ve gübreleri toprağa karıştırmak amaçlı ile kullanılır.
Disk çapı büyük makara arası geniş olan Çekili tekerlekli X tipi yada V tipi  ve  çekili askılı X tipi yada V tipi dıskarolar  genellikle hasattan sonra kalan sapları ve kesekleri parçalayıp toprağa karıştırmak için kullanılır.


X Tipi V Tipi Dıskarolar Arasındaki Fark Nedir?


Adrimak Tarım makinaları olarak ürettiğimiz X tipi dıskaromuz çiftçimiz ile birlikte geliştirdiğimiz  patentli özellikleri sayesinde:

 

 • Her iki yöne sağa ve sola dönebilme kabiliyetine sahiptir.
 • V tipte sadece sola dönebiliriz. Buda zamanlaarazinin tesviyesinin bozulmasına sebeb olur.Küçük arazilerde hareket kabiliyetimizi yok eder.Zeminde taban oluşturur.
 • X tipi V tip dıskarodada derinlik ayarı iş açısı ile ayarlanmaktadır.
 • İş açısı hidrolik olarak piston ile hareket halinde iken bile yapıla bilmektedir.
 • V tiptede aynıdır. Üzerinde bulunan patentli üretimi sayesinde traktörü tutmaz esneme kabiliyeti sayesinde gelen yükleri absorbe ederek trkrörde güç kaybına neden olmaz.
 • V tipte sabit bağlantılı şase yapısından dolayı dıskaroya gelen yük kesintisiz traktöre iletildiği için güç kaybına neden olur. En az %30  mazot ve amortismanlarıda hesap edersek ciddi bir kayıptır. Rekabet üstünlüğünü ve tercih edilme özelliğini kaybeder.
 • Arka bataryaların önden bağımsız manual ayarı sayesinde toprak yapına göre tohum yatağı için uygun zemin hazırlar.
 • V tipte böyle bir ayar yoktur.
 • X tip dıskaro yapısı itibari le aynı makara genişliği ve sayısına göre V tipi dıskarodan 25 cm daha fazla iş genişliğine sahiptir.
 • X tipi ve V tipi dıskarolarda kendi içlerinde yapısal çeşitlere ayrılır.
 • Hafif  tip dıskarolar genellikle 460 mm ve 510 mm Disk çapına sahiptirler.toprak tezekli , çok otlu ise genelde ön diskler parçalama özelliğinden dolayı çentikli tercih edilmelidir.
 • Arazi yapısı taşlık ise makara arası geniş 225 mm tercih edilmelidir. Bu durumda disk çapıda 510 mm olursa daha uygun olur.

Ağır Tip Goble Diskarolar


Hasattan sonra anıza, pamuk, mısır, ay çiçeği, pancar vs. arazilere mutlaka ağır tip makara arası 225 mm, disk çapı 560mm yada 610mm olan X tipi yada V tipi tekerlekli yada çekili askılı dıskarolarla girilmesine fayda vardır.
Çekili askılı X yada V tipi dıskarolartaladan tarlaya geçişlerde biraz zahmetlidir.Çekili konumda üç askılı bağlantılı konuma almadan taşınamaz.
Tekerlekli X yada V tipi dıskarolarda ise tekerlek sayesinde taşımak kolaydır.
X  ve  V tipin dışındada kullanılan sıra bağımsız dıskaromuzda bulunmaktadır.
Bağımsız diksten kasıt herbir diskin yatağı kendine aittir.Tüm disklern açıları toprak işleme yapısına göre standarttır ve değiştirilemez.derinlik ayarı arkasında bulunan hidrolik kumandalı merdane ile ayarlanmaktadır.Bu bağımsız diskli yada sıra bağımsızda denilen dıskaro hem hasat sonrası anız yatağına hemde tohum yatağı hazırlamaya uygun olarak yapılmıştır.
Bahçe gurubunda yapısal çeşitlikler vardır
Adrimak olarak patentli üretimimiz olan Kelebek Bahçe KB X tipi dıskromuz gezerlidir gezeri isteğe göre hidrolik pistonlu yada manualdir.İşaçısı ayarı standart hidrolik piston ile yapılır.
BLG ve LATMOS modellerimizinde gezerleri hidrolik yada manualdir. KB kelebek bahçeden ferklı olarak. İş açı ayarları muadillerine göre  pratik  pimli olarak manual yapılmaktadır.
Piyasada üretilen klasik dıskarolarda ise iş açısı ayarı civata söküp takarak anahtarla yapılmaktadır.
 Üreticimizin çiftçimizin hayatını kolaylaştıracak tercih sebebi olacak,rekabet üstünlüğü sağlayacak dıskarolar üreterek daima çiftçimizin yanında olmuşuzdur